Invalidní důchod
Štítky:
invalidní důchod | příspěvek na péči | ošetřovné | opatrovnictví | smrt | umírání | péče | nemoc
S onemocněním může přijít změna pracovní schopnosti. Může se stát, že budete potřebovat invalidní důchod.
Od 1. 1. 2010 již mezi druhy důchodů uvedené v zákoně č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, (dále „zdp“) nepatří plný invalidní důchod a částečný invalidní důchod. Namísto těchto dvou dávek je zavedena dávka pouze jedna, a to invalidní důchod.
Invalidní důchod vyplácí stát na základě poklesu pracovní schopnosti pojištěnce – ze zdravotních důvodů. Míra poklesu je charakterizovaná jednotlivými stupni invalidity, které jsou celkem tři. Dle toho, do jakého stupně je člověk zařazen, může nárokovat důchodovou dávku za určitých podmínek a v určené výši. Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity spočívá v míře poklesu pracovní schopnosti pojištěnce.
Pouze zdravotní problémy však k přiznání invalidního důchodu nestačí. Na výplatu invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky, při nesplnění zákonných podmínek je žádost o invalidní důchod zamítnuta.
Dvě zákonné podmínky pro přiznání invalidního důchodu jsou: ze zdravotních důvodů musí být posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ posouzen zdravotní stav a přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně a současně musí žadatel o invalidní důchod získat potřebnou dobu pojištění, která je odstupňována dle věku.
Pro valorizační zvýšení invalidního důchodu je rozhodující datum, od něhož byl invalidní důchod přiznán, a to bez ohledu na to, zda následně došlo ke změnám jeho výše z důvodu změny stupně invalidity.
Podmínky nároku na invalidní důchod
Nárok na invalidní důchod vznikne pojištěnci, který splnil zároveň následující podmínky:
a) nedosáhl ještě věku 65 let nebo důchodového věku, je - li důchodový věk vyšší než 65 let
Nárok na invalidní důchod nevznikne pojištěnci od dosažení věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let, pokud tohoto věku dosáhne po 31. 12. 2009. Po tomto datu nelze invalidní důchod od dosažení 65 let věku nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let přiznat ani tehdy, stal-li se pojištěnec invalidním následkem nemoci z povolání nebo následkem pracovního úrazu.
Pokud poživatel invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně a poživatel invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, který nebyl účasten důchodového spoření, dosáhne věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let, vzniká mu od tohoto dne nárok na důchod starobní.
Pokud poživatel invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, který byl účasten důchodového spoření, dosáhne věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let, vzniká mu od tohoto dne nárok na důchod starobní.
b) stal se invalidním pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně
Nová právní úprava již nerozlišuje invaliditu plnou a invaliditu částečnou. Invalidita je nově vymezena jako pokles pracovní schopnosti, který nastal z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a to v rozsahu nejméně o 35 %. Podle míry poklesu pracovní schopnosti pojištěnce zákon o důchodovém pojištění rozlišuje 3 stupně invalidity.
Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla:
· nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně
· nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně
· nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně
c) získal potřebnou dobu pojištění nebo jeho invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání
Potřebná doba pojištění a způsob jejího zjišťování se v zásadě nemění. Pro pojištěnce staršího 38 let však nově platí, že nesplní-li podmínku 5 let pojištění v posledních 10 letech před vznikem invalidity, podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou též, pokud v posledních 20 letech před vznikem invalidity získal 10 let pojištění
(ustanovení o tom, že potřebná doba může být získána v kterémkoliv období po vzniku invalidity v případě rozhodného období v délce 20 roků neplatí, tzn., že pro splnění této podmínky je rozhodující výhradně doba pojištění získaná do vzniku invalidity). V případě pojištěnce staršího 38 let se tedy nejdříve zjišťuje splnění podmínky 5 let v posledních 10 letech před vznikem invalidity, pokud tato podmínka splněna není, tak se zjišťuje splnění podmínky získání 10 let v posledních 20 letech před vznikem invalidity, a není-li splněna ani tato podmínka, zjišťuje se, zda podmínku 5 let v posledních 10 letech před vznikem invalidity pojištěnec nesplnil v některém období 10 roků dokončeném po vzniku invalidity.
Potřebnou dobu pojištění zjistíte zde.
d) nesplnil podmínky nároku na starobní důchod podle ust. §29 zdp
V případě splnění podmínek nároku na starobní důchod podle ust. § 29 zdp může vzniknout nárok na invalidní důchod jedině tehdy, jestliže pojištěnec se stal invalidním následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).
e) nedosáhl ještě důchodového věku v případě , že mu byl přiznán starobní důchod podle ust. § 31 zdp (tj. starobní důchod před dosažením důchodového věku)
Nárok na invalidní důchod pojištěnci nevznikne, jestliže mu byl přiznán starobní důchod podle ust. § 31 zdp a ke dni vzniku invalidity dosáhl již důchodového věku, pokud invalidita nevznikla následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).